fbpx
Yeminli Çeviri

1. Yeminli çeviri hizmeti veriyor musunuz?

Evet, çevirileri yeminli tercüme kapsamında tasdikli olarak teslim edebiliyoruz. Çevirinin aslına uygun ve doğru olduğunun tasdik edilmesini gerektiren bu tür çeviriler genellikle resmî kurumlar ve üniversiteler tarafından istenmektedir. Doğum belgesi, nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, göçmenlik başvurusu, diploma, transkript, yüksek öğrenime kayıt, boşanma kararları ve benzeri birçok belgenin çevirisini tasdikli olarak sunuyoruz.

2. Tasdik işlemini yaptırabilir misiniz ve ücreti ne kadar tutar?

Tasdik işlemi tercüman tarafından ve noter tarafından olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Diğer deyişle, yeminli çeviri tercüman yeminli ve noter yeminli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tasdik işleminin tercüman tarafından yapıldığı yeminli çevirilerde tercüman, çevirisi yapılan metinde çevirinin bilgisi dâhilinde eksiksiz ve doğru olarak yapıldığına dair yazılı beyanda bulunur. Çeviri ücreti dışında tercümanın vereceği yeminli beyan için herhangi bir ücret alınmaz. İkinci tasdik şekli ise yapılan çevirinin noter tarafından onaylanmasıdır. Noter tarafından yapılan tasdik işlemleri için ayrıca noter ücreti söz konusudur. Bu ücret ortaya çıkan çeviri metnin sayfa sayısına bağlı olarak ilgili noter tarafından belirlenmektedir.

3. Yaptığınız yeminli çeviri yurt dışında geçerli midir?

Evet. Yaptığımız yeminli çeviriler genel olarak yurt dışında geçerlidir. Bununla birlikte, ilgili çevirinin söz konusu ülkenin yetkili makamlarının, konsolosluklarının veya büyükelçiliğinin onayından geçmesi gerekmekte ve onay gereklilikleri ülkeden ülkeye ve duruma göre farklılık gösterebilmektedir.

4. Çeviriyi kendim yaparsam ya da başka bir kaynağa yaptırırsam gerekli tasdik işlemlerini yapıyor musunuz?

Bir belgeyi tasdik etmek içeriğini doğrulamak anlamına gelmektedir. Kalite Tercüme bünyesinde çalışan tercümanlar dışındaki kişiler tarafından çevrilen belgelerin tasdikini ne yazık ki yapmıyoruz.